Bir Dünya Bir Rüya - Pekin Olimpiyatları Başladı

Böyle bir açılış ne duyuldu ne görüldü. Pekin Olimpiyatlarının açılışından bahsediyorum tabi ki.. Bence bu açılış Olimpiyatlar Tarihinde unutulmazlar arasına girecektir.

Çin gümbür gümbür bir açılışla Olimpiyatlara "Merhaba" dedi. Sadece bununla kalmadı, tüm dünyaya "Ben de varım" mesajını iletti. Bugüne kadar bir çok organizasyonun açılışına tanıklık ettik. Ama iddia ediyorum ki hiç birisi bu açılış kadar zarif ve gösterişli değildi. Aslında ikisi bir arada olamazmış gibi geliyor insana. Hem zarif hem de gösterişli olunamazmış gibi. Ama bu açılış bize gösterdi ki olunurmuş. Aynı anda birden çok mesaj verilebilirmiş.

Çin açılışında kendi tarihini anlattı kısaca. Buna binlerce dansçı, yüksek teknoloji ve ışık oyunları eşlik etti. İlk önce ilk çağlardan başladı. O zamanlar yaptıkları icatları anlattı dünyaya. Baskının bulunuşu, havai fişeğin icadı, pusulanın icadı gibi.. Hepsi de dünyanın çehresini değiştiren buluşlar. "Biz buyuz" mesajı veriliyordu burada. Binlerce yıllık Çin tarihini gene binlerce dansçı anlattı bizlere. Ama ne anlatmak. Bu kadar mı kusursuz olur bir gösteri, bu kadar mı hatasız tamamlanır. Ayrıca her seferinde zerafeti elden bırakmadan. Pes! Vallahi pes! Ağzımız açık izledik.

Bugüne kadar yapılan tüm açılışları gölgede bırakmakla kalmadı; bundan sonrakileri de sıkıntıya soktu. İnanın bunun üzerine çıkmak gerçekten çok zor olacak..

Açılış için ilk önce geri sayım yapıldı. Bunu 2008 adet dansçı yaptı. Nasıl mı? Hepsinin önlerinde Çin milli vurmalı çalgılarından vardı ve nasıl olmuşsa bunlar ayn zamanda ışıklandırılmıştı. 2008 adet çalgı ve herbiri ışıklı.. Birbirinden ilginç şekiller meydana getirdiler ilk önce. Daha açılış gösterisi başlamamıştı. En başta seyirciyi büyülemeyi başardılar. Geri sayım yapıldı. O ışıklı çalgılarla sayılar oluştu. Pek tabi stadın tüm ışıkları da kapalıydı. Bu açılışın bir güzel yanı da seyircinin arka fon olarak kullanılmasıydı. Onlar da gecenin koynunda parıldayan yıldızlar gibiydi.

Geri sayımdan sonra muhteşem havai fişek gösterileri yapıldı. Stadın dıştan ve üstten görünümü olağanüstüydü. Ardından az evvel dediğim gibi Çin tarihi anlatılmaya başlandı. Ne kadar zengin bir kültür, ne kadar dolu dolu bir millet. Kendi kültürümüzle gurur duyan bir genç olarak bu kültüre de imrenmedim dersem yalan söylemiş olmam. Bu süreye bu kadar çok şey nasıl sığdı anlamadım doğrusu. Üstelik herhangi bir noktayı ıskalamadan.

Teknolojinin nimetlerinden yararlanmak bu olsa gerek. Stadın ortasına kurulan platform pek çok gösteriye zemin oluşturdu. Çin'in Baskı tekniğini bulması - uygulaması, bambu ağaçlarından kitaplar yapması, Avrupa'ya seferler ve pusulanın icadı hep bu zeminde anlatıldı. Bu platform aynı zamanda bir ekrandı ve üzerinden bir çok şeyi de izleme olanağı bulduk. Bir de stadın üst kısmına da ekran yerleştirilmişti. Bazı gösterilerde buradan da yararlanıldı. Beni en çok etlileyenlerden biri de o üst kısımda şelale oluşturulmasıydı. Görülmeye değerdi...

Teknoliji sonuna kadar kullanılmıştı ama insan unsurunu unutmamak gerek. Mükemmel senkronizasyonla sergilediler gösterilerini. Adeta yaşıyor gibiydiler o zamanı. Burada iş organizasyona düşüyor. Binlerce insanın koordine edilmesi büyük ustalık isteyen bir iş. Aynı zamanda aylarca tekrar tekrar çalışmanın ürünü. Ne kadar çok çalıştıkları ve çaba sarfettiklerini gözlerimiz fal taşı gibi açılmış halde izledik. Tebrikler... Dünyaya verilen bir diğer mesaj da "Biz geliyoruz" oldu.

Gelelim bu devasa organizasyonun bütçesine. Yani işin parasal boyutuna. Bu oyunlar için yapılan yatırım tutarı 25 milyar dolar. Bu korkunça rakam aynı zamanda tüm zamanların da rekoru. Bu yatırımı karşılar mı bilinmez ama şu açılışta yaptığı tanıtım bile bence yeter de artar. Bu açılışın yapıldığı stadyum için 4 yıl boyunca 7bin işçi çalışmış. Stada Kuş Yuvası ismi verilmiş ve zaten dıştan bakıldığında da bir yuvayı andırıyor.

Bir Dünya Bir Rüya - One World One Dream sloganıyla açılan Olimpiyatlar umarım bizim için de güzel geçer. Bizden 68 kişilik bir kafile madalya için mücadele edecek. Şimdiden onlara başarılar dileyelim ve bu amatör ruhlu güzel organizasyonun tadını çıkaralım.


Emre C.

0 karalama: