Pazar, Kasım 04, 2007

Bambuyu Örnek Almak

Başarılı olmak aslında o kadar da zor değildir. Başarılı olmak çok zordur. Çelişkili bir giriş oldu. Farkındayım. Ama ikisi de doğru bence. Şöyle ki :
 
Başarılı olmak çok da zor değil. İlk önce istemek önemli. Ama alelade bir istemden bahsetmiyoruz. Bunu tüm hücrelerinizle hissetmeniz lazım. Başarılı olacağınızı, olabileceğinizi çok ama çok istemeniz lazım.
 
İkincisi hayal etmek. Malum her şey hayal etmekle başlar. Başarılı olduğunuzu hayal etmelisiniz. Kendinizi o konumda görmelisiniz. Örneğin, üniversite sınavında mı başarılı olmak istiyorsunuz, o zaman kendinizi üniversiteyi kazanmış ve okur halde hayal etmeniz lazım. Hayal ikinci adım.
Üçüncü adım, ki bence en önemlisi, çalışmak. Tiyatroda şöyle bir kabul vardır. Tiyatrocu olmak için % 20 yetenek % 80 çalışma gereklidir diye. Sayılar değişebilir. Çok da mühim değil. Ama çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan çok net bir örnek. O zaman ne diyoruz; çalışmak, çalışmak ve çalışmak.
 
Son olarak, bir o kadar önemli basamak, sabır. Başarmayı çok istediniz, hayal ettiniz ve çok çalıştınız. Bravo size. Ama sabırlı olmazsanız. Bunların hiçbir anlamı kalmıyor. Sabırla ve belki inatla çalışmayı sürdürmeniz lazım. Kısa süreli başarılara değil uzun vadeli olanlara odaklanmalısınız.
 
Başarılı olmak çok zor. Bu saydıklarımızı gerçekleştirmezseniz; işiniz hakikaten çok zor. Şansa kalmış. Aslında şansı insanın kendisinin yarattığını düşünenlerdenim ama o ayrı yazının konusu.
Siz siz olun işinizi şansa bırakmayın. Kendi başarı basamaklarınızı kendiniz oluşturun. Ve ileride torunlarınıza anlatabileceğiniz bir başarı hikayeniz olsun. Hayatı boşu boşuna geçirmeyin. Başarmanın tadına varın. Yaşınız kaç olursa olsun başarabileceğiniz bir şeyler muhakkak vardır.
Bambuların yetiştirilmesi birer sabır örneğidir. Yazımın sonuna bunu iliştirmek istiyorum. Siz bunu okurken ben kahvemi yudumlamaya ve yeni yazılar kovalamaya devam edebilirim. İyi günler...
 
"Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz.
Tohum yeniden sulanıp gübrelenir.
Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez.
Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.
Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez.
Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.
Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.
Akla gelen ilk soru şudur :
Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı? yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Kuşkusuz ki beş yılda. Büyük bir sabırla ve ısrarla beş yıl süresince, tohum sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edilebilir
miydi?... "

Hiç yorum yok: