Cuma, Kasım 02, 2007

Seçimler ve Biz

Yaşayıp gidiyoruz. Yaşayıp gideceğiz. En sonunda avucumuzda yaptığımız seçimler ve sonuçları kalacak.
 
Yaşamımızı seçimlerin(seçimlerimizin) oluşturduğunu biliyoruz değil mi?
 
Çocukluktan başlıyor seçimlerimiz. Bir şekilde seçim yaptırıyor hayat bize. En az iki seçenek sunuyor bize. Birini seçmek ya da diğerini terk etmek sizin elinizde. Örneğin çocukken kötü arkadaşlarınıza uyup sigaraya başlayabilirsiniz. Ya da bunun yanlış olduğunu düşünüp aksi şekilde davranabilirsiniz. Orada, o yaşta yaptığınız seçim belki bütün hayatınızı etkileyecek. Bunu görmezden gelemeyiz değil mi?
 
Daha yakınlara gelelim. Lise biterken de seçim ya da seçimler yaptık. Seçtiğimiz bölüme girdik üniversitede. Bu da hayatımızla ne kadar alakalı bir seçimdi. Gelecek yaşamımızı şekillendirecekti o yaptığımız seçim/seçimler.
 
Daha sonra iş seçimi var. Hayatın ta kendisi. İnsanın temel ihtiyacının açlık giderim olduğunu söylemişti bir hocamız üniversitede. Bir işte çalışıp, para kazanmak da en temelde bunu gidermek için değil midir? Alın size bir önemli seçim daha.
 
Eş seçimi var bir de. Hayatınızı birleştireceğiniz doğru insanı seçmek. Aslında buna tam olarak seçmek denemez ama bazı seçimler sonucu gelinmez mi son noktaya bu tür ilişkilerde? Eş seçmek biraz kaba bir tabir oldu farkındayım. Manavdan sebze seçmek gibi. Ama sonuçta milyonlarca insanın arasından en doğrusunu aramak, bulmak bir seçim değildir de nedir? Tabiri biraz yumuşatıp; doğru insanı bulmak olarak değiştirebiliriz. İşte hayatımızı etkileyen bir seçim daha size.
 
Çocukluktaki, okul hayatımızdaki, iş hayatımızdaki, aşk hayatımızdaki seçimler. Bunlardır bizi biz yapan. Belki de binlerce seçim yaparız hayatımız boyunca. Önünüzde bir çok seçenek var. Ben onlara kapı diyorum. Kapılardan doğru olanı seçme işi size kalmış. Hangisinin doğru olduğu konusuna gelince, başvurulacak iki merci var. Biri kalbiniz biri de beyniniz.
 
Madem ki bizi biz yapan yaptığımız seçimlerse iyi bir insan olmak bizim elimizde. Yeter ki doğru seçimler yapmayı başarabilelim. Yüreğinizin ve aklınızın yol gösterici olması dileğiyle...
 
Not: (Bu yazıyı yazmaya Spiderman 3 filminden sonra karar verdim.)
 
Emre C.

Hiç yorum yok: