Perşembe, Temmuz 01, 2010

Ablamla Özendiğimiz Şeyler - I


Küçükken ablamla bir çok hayal kurardık. Bunların en temel kaynağı pek tabi Televizyon ve oradaki yabancı yapımlardı. Bu yazı dizisinde (eğer devam edebilirsem) kısa kısa ablamla hayalini kurduğumuz ''şeylerden'' bahsedeceğim.

1) Çalışma Odası - Kütüphane

Yabancı filmlerde, özelikle klasik olanlarında, zengin ailelerin 101 odalı evlerinde muhakak ki ailenin babası ya da reisi konumundaki kişisi için bir çalışma odası olurdu. Biz buna o kadar imrenerek bakardık ki anlatamam. Mesela şöyle bir sahne olurdu:

Yemekler yenilmiş olurdu. ( Yemekler upuzuuun masalarda yeniliyor tabi ki) Ardından evin reisi ya da babası konumundaki şahıs, hizmetçiler masayı toplamaya gelince, ''Kahvemi çalışma odama getirin'' derdi. Ya da bazı filmlerde ''Kahvemi Kütüphaneme getirin'' olurdu ki o zaman tadından yenmezdi. Bize de ağzımızın sularını silmek kalırdı.

O çalışma odaları ya da kütüphaneler de mutlaka şahane koltuklarla, kitaplıklarla, kitaplarla ve biblolarla süslenmiş olurdu. Eğer film, gerilim ya da esrarengiz bir filmse kitaplığın arkasından evin gizli bir yerine açılan bir geçit olurdu. Sadece belli kişilerin bildiği bir kitap aradan çekilir ve koca kitaplık dönerek yol verirdi. Bu kısma da bayılırdık.

Biz de neden bu kadar büyük etki bıraktığını inanın bilmiyorum. Ama hala ablamla bu konuda takılırız birbirimize. ''Abla kahvemi odama getir lütfen'' ya da ''Kahvelerimizi haydi kütüphanede alalım'' der ve gülüşürüz hınzırca. Yaşlarımız ne olursa olsun. Bu küçük anılar bizi hep çocukluğumuza götürür.

İkimiz de hala bu özlemi taşıyoruz biliyorum. O da ben de kitaplar biriktiriyoruz harıl harıl. Bir gün belki bu hayalimiz gerçek olabilir, kim bilir. Ama ben bu hayali ve bunu ablamla paylaşmayı çok seviyorum. Eminim ki o da aynı duyguları taşıyordur benimle.

(Ablama ithafen...)
Emre C.
 

2 yorum:

mine dedi ki...

çocukluk anılarının yerini ne tutabilir ki hele de kardeşler arasında güzel bir bağ kurulmuşsa, büyüdükçe anılar özlemle anılır, gülümseyerek hatırlanır, paylaşılır...

Emre C. dedi ki...

Çok haklısınız. Teşekkür ederim...